poniedziałek, 8 stycznia 2018

Jeden przelew do ZUS - zalety i wady

Przymusowy system ubezpieczeń społecznych,  jako element państwa opiekuńczego wprowadził Otto von Bismarck w 1880 roku w Niemczech. Był to system idealny na tamte czasy - na ośmiu pracujących przypadał jeden emeryt. Oparty na tamtym systemie ZUS nie potrafi sprostać nowym wyzwaniom. Można śmiało stwierdzić, że system informatyczny wprowadzony w 1999 roku, dopiero po 10-ciu latach zaczął przyzwoicie działać. Jednak mimo obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych, przedsiębiorcy nadal są zobowiązani składać dodatkowe "druki okolicznościowe".

W roku 2018 wprowadzono zmianę dotyczącą sposobu przekazywania comiesięcznych składek. Każdemu przedsiębiorcy nadano indywidualny numer rachunku składkowego (NRS), na który od stycznia należy przelewać należne kwoty. Przedsiębiorca zamiast 3 (czasami 4) przelewów będzie robił tylko jeden. O nadanym numerze rachunku przedsiębiorca był powiadomiony listownie. Jednoczenie, dla przedsiębiorców którzy nie otrzymali informacji listownie uruchomiono wyszukiwarkę NRS. 

Na stronie https://www.eskladka.pl wystarczy podać NIP i drugi identyfikator (PESEL lub REGON), dobrze rozwiązać równanie matematyczne, a następnie wybrać "sprawdź". Numer zostanie wygenerowany.  NRS to kombinacja 26 cyfr, w tym ostatnie dziesięć to NIP przedsiębiorcy.

Obecnie wpłacając składkę, w pierwszej kolejności pokrywane są najstarsze zobowiązania wraz z odsetkami.  Tak więc nawet niewielka niedopłata wiąże się z ustaniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Utrata prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oznacza, że przedsiębiorca nie otrzyma zasiłku chorobowego z ZUS i jest zobowiązany płacić pełną składkę. 

Po uregulowaniu zaległości przedsiębiorca może wystąpić z "wnioskiem o przywrócenie terminu do zapłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe". Obecnie większość wniosków rozpatrywanych jest pozytywnie. 

Natomiast w przypadku dużego zadłużenia warto wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty.































Zmiana formy opodatkowania

Podatki dochodowe bezpośrednio wpływają na wynik finansowy firmy. Racjonalne decyzje, mające wpływ na zmniejszenie obciążeń podatkowych są...